Idea

Opakowania typu butelka PET są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych. Rocznie na polski rynek trafia ich ponad 200 tysięcy ton. Poddawanych recyklingowi jest ok. 50 % z nich, pozostałe trafiają na składowiska lub do spalenia. Tymczasem, PET to doskonałe tworzywo do przetworzenia. Odpowiednio zagospodarowane może otrzymać drugie życie w postaci kolejnego opakowania (tzw. rPET) lub znaleźć zastosowanie w przemyśle odzieżowym, czy meblarskim. Już z 5 butelek PET można zrobić torbę na zakupy, a 35 wystarczy, aby wyprodukować bluzę polar.

Kampania „Działaj z imPETem!” to innowacyjny projekt ponad podziałami którego celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET.

 

Projekt został zainicjowany w 2018 roku przez czterech wiodących producentów branży FMCG, wprowadzających na polski rynek wody i napoje w butelkach PET: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestle Polska S.A. Oddział Nestle Waters, Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o., Żywiec Zdrój S.A. Realizowana jest przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. we współpracy m.in. z podmiotami gospodarującymi odpadami w gminach. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce.

Kampania „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. Projekt obejmuje różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwraca uwagę mieszkańców na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.

W pierwszym roku projektu zrealizowaliśmy szereg działań edukacyjnych we współpracy z podmiotami gospodarującymi odpadami, kominiarzami, szkołami, gminami.

Zwiększyliśmy ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET w systemie Rekopolu o 30%.

Przez 2 lata trwania projektu zwiększyliśmy ilości zbieranych i poddawanych recylingowi butelek PET w systemie Rekopolu o ok. 32%. Między innymi ten projekt przyczynił się także do wzrostu zbiórki tego surowca w Polsce, który wniósł ok. 10% w roku 2019 w stosunku do roku 2018.

 

Koordynator projektu:

Anna Kamińska

Specjalista ds. komunikacji marketingowej

Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA

e-mail: a.kaminska@rekopol.pl

tel. 533 800 054