O programie

We wrześniu 2020 r. rozpoczęliśmy kolejną, już trzecią, edycję
Programu Edukacyjnego dla Szkół „Działaj z imPETem!”.

Działaj z imPETem! To projekt edukacyjny, w którym zachęcamy Polaków do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. Szczególny nacisk kładziemy na butelki PET, które są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych.

Wierzymy, że edukując uczniów szkół, a także przedszkoli, jesteśmy w stanie krzewić eko podstawy i tworzyć eko nawyki już od najmłodszych lat. Dlatego już po raz trzeci realizować będziemy ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych.

Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety.

Miejsc w tegorocznym programie niestety już nie ma, natomiast każda szkoła może pobrać materiały ze strony www. Wystarczy zalogować się lub zarejestrować w Strefie dla Nauczyciela, gdzie znajdują się wszystkie potrzebne materiały. 🙂

W ramach programu już dwukrotnie wyedukowaliśmy dzieci z 2000 szkół w całej Polsce, przekazując bezpłatnie scenariusze zajęć, tablice edukacyjne, zakładki, kalendarzyki, plany lekcji, zakładki, plakaty, naklejki, gry i wiele innych przydatnych materiałów. Zorganizowaliśmy konkursy, w których zostało oddanych ponad 60 000 głosów internautów, a wartość nagród przekroczyła 25 000 złotych! A co najlepsze – dopiero się rozkręcamy!

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasze działania zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu, Kuratorium Oświaty w Gdańsku. 

 

Miło nam również poinformować, że Program dla Szkół i Konkurs dla Przedszkoli zostały objęte patronatem medialnym przez POLSAT JimJam – kanał telewizyjny przeznaczony dla dzieci oraz ich rodziców i opiekunów! Już w grudniu spot promujący naszą akcję będzie można zobaczyć na antenie POLSAT JimJam!

W pierwszej edycji Programu dla Szkół dotarliśmy do 2000 szkół z całej Polski! Szkoły, które zostały zakwalifikowane do programu otrzymały: scenariusze zajęć wraz z kartami pracy, plakaty edukacyjne, tablice informacyjne, płytę CD wypełnioną po brzegi materiałami dostępnymi też on-line! Dodatkowe materiały on-line to np.

 • animacje edukacyjne
 • aplikacja edukacyjna w Google Play
 • krzyżówki
 • wykreślanki
 • gra memo
 • kolorowanki
 • infografiki

W ramach Programu można było również wziąć udział w Konkursie „Działamy z imPETem My, Działajcie także i Wy”, w którym do wygrania była tablica multimedialna, wycieczki, projektor oraz super gadżety dla dzieci i nauczycieli! Pracą konkursową był plakat zachęcający do segregacji butelek PET.

Do konkursu zostało zgłoszonych prawie 150 prac z niemal 100 szkół w Polsce. Zaangażowanych w projekt  było niemal 4 tysiące nauczycieli, a w sam Konkurs prawie 3 tysiące dzieci! Ponad 2,5  tysiąca rodziców aktywnie zaangażowało się w głosowanie, natomiast o programie dowiedziało się ponad 1,5 miliona rodziców!

Na podstawie głosowania zostało wyłonionych po 20 prac w każdej grupie wiekowej, z których następnie jury wybierało zwycięzców. Po długich obradach zostali wyłonieni trzej zwycięzcy – po jednym w każdej kategorii wiekowej – pięć wyróżnień oraz dwie nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny!

Nagrodzone szkoły to:

 • Nagroda główna w kategorii klas 1-3: Szkoła Podstawowa nr 24 w Rudzie Śląskiej
 • Nagroda główna w kategorii klas 4-6: Szkoła Podstawowa nr 12
 • Nagroda główna w kategorii klas 7-8: Szkoła Podstawowa im. W. H. Gawareckiego w Małej Wsi

Nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny:

 • Zespół Szkół i Placówek Publicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim
 • Szkoła Podstawowa nr 7 w Zabrzu

Wyróżnienia:

 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerówc w Lubaniu
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kościerzynie
 • Szkoła Podstawowa w Milejczycach
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przybędzy
 • Szkoła Podstawowa nr 11 im. F. Chopina w Jeleniej Górze

 

W II edycji Programu dla Szkół poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko!

Zawiesiliśmy ją wysoko dla szkół biorących udział w Programie i Konkursie, ale też dla siebie; Scenariusz Gry Terenowej dla Nauczycieli, wraz ze wskazówkami i dodatkowymi elementami na stronie (możecie go pobrać >> tutaj<<) to materiał, z którego jesteśmy szczególnie dumni!  

Pakiet tegorocznych materiałów był jeszcze bogatszy niż w poprzedniej edycji. W tym roku szkoły otrzymały:

 • Scenariusze gry terenowej
 • Plansze edukacyjne z listwą
 • Naklejki na drzwi świetlicy
 • Plakaty konkurowe
 • Tabliczki na drzwi szkoły
 • Zakładki dla rodziców
 • Gra memory dla 200 pierwszych szkół!

 

oraz oczywiście uzupełniające materiały on-line!

W tym roku szczególnie zachęcaliśmy do podejmowania aktywności w świetlicach szkolnych, w których dzieci spędzają dużo czasu.  Poprzez zabawę uczniowie zdobywali nową wiedzę, którą następnie wykorzystywali realizując zadanie konkursowe – aranżację edukacyjnego Eko-kącika w miejscu dostępnym dla wszystkich odwiedzających szkołę.

Przesłanych zostało aż 81 zdjęć Eko-kącików, które nierzadko zajmowały przestrzeń kilku metrów!  Na zrealizowane kąciki internauci oddali ponad 33 tysiące głosów. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, rodziców i przyjaciół wyłoniono 25 prac z największą liczbą punktów, które następnie zostały poddane szczegółowej ocenie Jury. Po burzliwych naradach ostatecznie przyznano 5 nagród głównych, dwa wyróżnienia oraz nagrodę za wyjątkowy wkład artystyczny. Nagrody w konkursie to tablica multimedialna, projektor multimedialny, zestawy puf, pomocy szkolnych i gadżetów do świetlic oraz przyjazd mobilnej strefy edukacyjnej – śmieciarki Mieci.

Zachęcamy też do odwiedzenia zakładki „materiały edukacyjne”, gdzie znajdziecie więcej przydatnych materiałów do pobrania, które z powodzeniem możecie wykorzystywać nawet przy pracy zdalnej.

 

 

 

Przedstawiamy zwycięzców drugiej edycji Programu

Szkoła Podstawowa im. ks bpa Fr. Jaczewskiego w Górkach – Grubakach!

Publiczna Szkoła Podstawowa w Fałkowie

Szkoła Podstawowa nr 24 w Rudzie Śląskiej 

 

Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Świętego Jana Pawła II w Lesznie 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rykach!

Publiczna Szkoła Podstawowa  im. Kard. Ignacego Jeża w Brzeżnie 

Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 240 w Warszawie

 

Szkoła Podstawowa im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie